Victoria 1994: Silver medallists - We Are England
Victoria 1994: Silver medallists
John Melling silver 1994

Victoria 1994: Silver medallists



Alexandra Bennett


Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Andrew Hutchinson

Wrestling - Freestyle - 52kg - Men

Anthony Alexander Jarrett

Athletics - 110m Hurdles - Men

Anthony Allcock

Lawn Bowls - Singles - Men

Anthony Paul Doyle

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Anthony Ringer

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Bryan Steel

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Chris Newton

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Christopher Hector

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Christopher Hunt

Badminton - Doubles - Men

Claire Bishop

Swimming - 100m Freestyle Para Sport S9 - Women

Claire Huddart

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

David Holding

Athletics - 800m Para Sport Wheelchair - Men

Duaine Ladejo

Athletics - 400m - Men

Gillian Clark

Badminton - Doubles - Women

Glyn Barnett

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Ivan Newman

Athletics - Marathon Wheelchair - Men

Jacqueline Agyepong

Athletics - 100m Hurdles - Women

Jacqueline Brady

Gymnastics - Artistic - Floor - Women

James Cornish

Shooting - 50m Rifle Prone - Men

John Melling (above)

Wrestling - Freestyle - 62kg - Men

John Paul Lyndon Regis

Athletics - 200m - Men

Jonathan David Edwards

Athletics - Triple Jump - Men

Julie Bradbury

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women

Karen Morton

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Women
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Women

Karen Pickering

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Katherine Osher

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Kerry Shacklock

Synchronised Swimming - Duet - Women
Synchronised Swimming - Solo - Women

Lalia Vakil

Synchronised Swimming - Duet - Women

Lindsay Volpin

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Women

Louise Minett

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Women

Margaret Thomas

Shooting - 25m Sport Pistol - Women

Marie Hardiman

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Matt Illingworth

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Michael Christopher Hill

Athletics - Javelin Throw - Men

Michael Gault

Shooting - Centre Fire Pistol - Men

Myrtle Sharon Mary Augee

Athletics - Shot Putt - Women

Nicholas Gillingham

Swimming - 100m Breaststroke - Men

Nigel Wallace

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Noel Loban

Wrestling - Freestyle - 100kg - Men

Oluyinka Lola Idowu

Athletics - Long Jump - Women

Paul Head

Athletics - Hammer Throw - Men

Paul Jennings

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Peter Longbottom

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Peter May

Weightlifting - 91kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 91kg Combined - Men
Weightlifting - 91kg Snatch - Men

Robert Hayles

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Sarah Hardcastle

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Shaun Wallace

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Simon David Archer

Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed

Simon Lillistone

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Spencer Oliver

Boxing - 54kg - Men

Stephen James Smith

Athletics - High Jump - Men

Stephen Ward

Weightlifting - 83kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 83kg Combined - Men
Weightlifting - 83kg Snatch - Men

Stewart Cruikshank

Weightlifting - 70kg Snatch - Men

Zita Lusack

Gymnastics - Artistic - Beam - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.