Victoria 1994: Gold medallists - We Are England
Victoria 1994: Gold medallists

Victoria 1994: Gold medallists



Adam Ruckwood


Swimming - 200m Backstroke - Men

Adrian Leroy John Patrick

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Alex Fugallo

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Alexandra Bennett

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Andrew Callard

Weightlifting - 99kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 99kg Combined - Men

Annika Reeder

Gymnastics - Artistic - Floor - Women
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

Christopher Hector

Shooting - 10m Air Rifle - Men

Christopher Hunt

Badminton - Doubles - Mixed

Claire Huddart

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

David Colin McKenzie

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Denise Lewis

Athletics - Heptathlon - Women

Duaine Ladejo

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Gillian Clark

Badminton - Doubles - Mixed

Jacqueline Brady

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

Joanne Muggeridge

Badminton - Doubles - Women

Joanne Wright

Badminton - Doubles - Women

Judith Miriam Oakes

Athletics - Shot Putt - Women

Julian Quintin Patrick Golley

Athletics - Triple Jump - Men

Karen Pickering

Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Karin Szymko

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

Kelly Holmes

Athletics - 1500m - Women

Lee McDermott

Gymnastics - Artistic - Rings - Men

Linda Keough

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Linford Christie

Athletics - 100m - Men

Mark Foster

Swimming - 50m Freestyle - Men

Mark Richard Smith

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Martin Harris

Swimming - 100m Backstroke - Men

Matthew Simson

Athletics - Shot Putt - Men

Michael Gault

Shooting - 50m Free Pistol - Men

Neil Thomas

Gymnastics - Artistic - Floor - Men
Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Men

Nicholas Gillingham

Swimming - 200m Breaststroke - Men

Peter Crampton

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Peter Richardson

Boxing - 63.5kg - Men

Phylis Smith

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Robert Neil Denmark

Athletics - 5000m - Men

Sally Jane Janet Gunnell (above)

Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m Hurdles - Women

Stephen James Backley

Athletics - Javelin Throw - Men

Sue Rolph

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Tracy Carol Joseph

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Yvonne McGregor

Cycling - Track - Points Race - Women

Zita Lusack

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.