Victoria 1994: Bronze medallists - We Are England
Victoria 1994: Bronze medallists
1994 pole vault

Victoria 1994: Bronze medallists



Adam Ruckwood


Swimming - 100m Backstroke - Men

Aicha McKenzie

Gymnastics - Rhythmic - Ball - Women
Gymnastics - Rhythmic - Group All-Around - Women
Gymnastics - Rhythmic - Hoop - Women

Alison Wyeth

Athletics - 3000m - Women

Anders Nielsen

Badminton - Singles - Men

Andrew Austin

Shooting - Skeet - Men

Andrew Clayton

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Andrew Thompson

Lawn Bowls - Pairs - Men

Ben Devonshire

Weightlifting - 59kg Clean and Jerk - Men

Brenda Atherton

Lawn Bowls - Pairs - Women

Carol Page

Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Women
Shooting - 25m Sport Pistol (Pair) - Women

Christopher Hector

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Danny Costello

Boxing - 51kg - Men

Danny Williams

Boxing - + 91kg - Men

Debbie Southwick

Gymnastics - Rhythmic - Group All-Around - Women
Gymnastics - Rhythmic - Individual All-Around - Women

Debora Jane Marti

Athletics - High Jump - Women

Gary Smith

Lawn Bowls - Pairs - Men

Geraldine Ann McLeod

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Glyn Barnett

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open

James Hickman

Swimming - 200m Butterfly - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

James Salter

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Jason John

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Joanne Wright

Badminton - Doubles - Mixed

John Barry Nuttall

Athletics - 5000m - Men

John Grice

Shooting - Trap (Pair) - Men

John Paul Mayock

Athletics - 1500m - Men

Julia Freeman

Cycling - Road - Team Time Trial - Women

Karen Pickering

Swimming - 200m Freestyle - Women

Katherine Osher

Swimming - 100m Backstroke - Women

Kim Geraldine Jacobs

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Lana Stephanie Douglas

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Lee McDermott

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Linda Southwick

Gymnastics - Rhythmic - Group All-Around - Women

Margaret Lyne

Lawn Bowls - Singles Visually Impaired - Women

Margaret Thomas

Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Women
Shooting - 25m Sport Pistol (Pair) - Women

Maria Lawrence

Cycling - Road - Team Time Trial - Women

Mark Foster

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men

Mark Hudspith

Athletics - Marathon - Men

Mark Richard Smith

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Martin Harris

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Mary Price

Lawn Bowls - Pairs - Women

Maxine Johnson

Cycling - Road - Team Time Trial - Women

Michael Fibbens

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men

Michael Gault

Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men

Neil Thomas

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Gymnastics - Artistic - Vault - Men

Nicholas Gillingham

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Nicholas Ponting

Badminton - Doubles - Mixed

Nicholas Shackell

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Nigel Wallace

Shooting - 10m Air Rifle - Men

Norma Shaw

Lawn Bowls - Singles - Women

Paul Bowler

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Paul Leatherdale

Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men

Paula Thomas

Athletics - 100m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Peter John Philip Vivian

Athletics - Hammer Throw - Men

Philip Adrian Troy Goedluck

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Robert Barber

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Robert Borsley

Shooting - Clay Pigeon Trap - Men
Shooting - Trap (Pair) - Men

Robert Boyd Weir

Athletics - Discus Throw - Men

Samantha Farquharson

Athletics - 100m Hurdles - Women

Sarah Hardcastle

Swimming - 400m Freestyle - Women

Sharon Angelia Gibson

Athletics - Javelin Throw - Women

Simon Shirley

Athletics - Decathlon - Men

Steven Mellor

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Stewart Cruikshank

Weightlifting - 70kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 70kg Combined - Men

Terry Williams

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Tobias Box

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Trevor Langridge

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Tutt Amerjit Singh

Wrestling - Freestyle - +100kg - Men

Yvonne Margaret Danson

Athletics - Marathon - Women

Yvonne McGregor

Cycling - Road - Team Time Trial - Women

Zita Lusack

Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.