Vancouver 1954: Team - We Are England
Vancouver 1954: Team
Jim Peters marathon

Vancouver 1954: Team



A. Hoar


Cycling - Road - Road Race - Men

A.R. Davidson

Rowing - Eight - Men
Rowing - Four - Men

Alan Dick

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Alan R. Watson

Rowing - Eight - Men

Alan W. Hime

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men

Alan William Lillington

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Allan Leyland

Wrestling - Freestyle - 52kg - Men

Allan Louis N. Jay

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Ann Elaine Johnson

Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - Long Jump - Women

Ann Pashley

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Arnold Cooperman

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men
Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Bernard Pusey

Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Brian Harper

Boxing - 91kg - Men

Brian Shenton

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Brian Stanford Hewson

Athletics - 880 Yard - Men

Bruce Wells

Boxing - 71kg - Men

C.G. Thompson

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men

C.L. de Beaumont

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men

Charmian I. Welsh

Diving - 3m Springboard - Women

Chris John Chataway

Athletics - 3 Mile - Men

Chris William Brasher

Athletics - 1 Mile - Men

Christopher Eric
Edward Higham

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Cyril F. Peacock

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

D.R. Glynne-Jones

Rowing - Eight - Men
Rowing - Four - Men

David Charles Law

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 880 Yard - Men

David F. Charnley

Boxing - 57kg - Men

Dennis Edwin Tucker

Athletics - Javelin Throw - Men

Derek James
Neville Johnson

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 880 Yard - Men

Derek Richard John Cox

Athletics - High Jump - Men
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Shot Putt - Men

Diana Elizabeth Wilkinson

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Donald Bland

Swimming - 1650 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Donald William James
Anthony

Athletics - Hammer Throw - Men

Dorothy B.J. Tyler

Athletics - High Jump - Women
Athletics - Javelin Throw - Women
Athletics - Long Jump - Women

Dr. Roger Gilbert Bannister

Athletics - 1 Mile - Men

E.G. Thompson

Cycling - Road - Road Race - Men

Edwin Bateman

Lawn Bowls - Pairs - Men

Eunace E. Millar

Diving - 10m Platform - Women

Fearne Ewart

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Francis Peter Higgins

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Frank Cope

Weightlifting - 56kg Combined - Men

Frank Dennis Sando

Athletics - 3 Mile - Men
Athletics - 6 Mile - Men

Frank Mercer

Diving - 3m Springboard - Men

Frederick Green

Athletics - 3 Mile - Men

Frederick John Parker

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

G.G.H. Page

Rowing - Eight - Men

Geoffrey Michael Elliott

Athletics - Pole Vault - Men
Athletics - Shot Putt - Men

George Stuart Ellis

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

George Whelan

Boxing - 60kg - Men

Gillian M. Sheen

Fencing - Foil Individual - Women

Harry Kane

Athletics - 440 Yard - Men
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Harry Kendall

Wrestling - Freestyle - 82kg - Men

Haydn Rigby

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Heather Joy Young

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Herbert H. Hall

Wrestling - Freestyle - 62kg - Men

Ian Hugh Boyd

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 880 Yard - Men

J.E.C. Carr

Lawn Bowls - Fours - Men

Jean Botham

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Jean Catherine Desforges

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - Long Jump - Women

Jim Halliday

Weightlifting - 75kg Combined - Men

John Andrew Savidge

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Hammer Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

John H. Peters (above)

Athletics - 6 Mile - Men
Athletics - Marathon - Men

John L. Coles

Lawn Bowls - Fours - Men

John Pope

Rowing - Eight - Men

Joseph Eldeen

Rowing - Eight - Men

Joseph M. Barnett

Weightlifting - 90kg Combined - Men

Judith P. Symons

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women

K.J. Harrison

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

Kenneth James Box

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men
Athletics - Long Jump - Men

Kenneth Richmond

Wrestling - Freestyle - 100kg - Men

Kenneth Stanley David
Wilmshurst

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men

M.E. Megginis

Weightlifting - 56kg Combined - Men

M.G.C. Savage

Rowing - Eight - Men
Rowing - Four - Men

Margaret Grundy

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Women

Mark Pharaoh

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Hammer Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

Mary Glen Haig

Fencing - Foil Individual - Women

Maureen Pitchfork

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Women

Maurice Legg

Rowing - Eight - Men
Rowing - Four - Men

Michael J. Amberg

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

N.B. Clack

Rowing - Coxless Pair - Men

Nicky Gargano

Boxing - 67kg - Men

Norman L. Sheil

Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

P.F. Brotherton

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Pamela Georgina Seaborne

Athletics - 80m Hurdles - Women

Peter Brian Driver

Athletics - 3 Mile - Men
Athletics - 6 Mile - Men

Peter Charles Allday

Athletics - Hammer Throw - Men

Peter David Tarsey

Diving - 10m Platform - Men

Peter Goodwin Fryer

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Peter Head

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Peter Jervis

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men

Phyllis A. Long

Diving - 10m Platform - Women
Diving - 3m Springboard - Women

R.A.F. MacMillan

Rowing - Eight - Men
Rowing - Four - Men

Raymond Myland

Wrestling - Freestyle - 74kg - Men

Rene R.R.C. Paul

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Ronald Roberts

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

S. Harrington

Weightlifting - 82.5kg Combined - Men

S.P. Rand

Rowing - Single Scull - Men

Shirley Anne Burgess

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Shirley Hampton

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Stanley Ernest Walker Cox

Athletics - 6 Mile - Men
Athletics - Marathon - Men

Stanley Lee

Lawn Bowls - Fours - Men
Lawn Bowls - Singles - Men

Suzanne Allday

Athletics - Discus Throw - Women
Athletics - Javelin Throw - Women
Athletics - Shot Putt - Women

T.H. Christie

Rowing - Coxless Pair - Men

Tom Stewart

Lawn Bowls - Pairs - Men

Tony Turner

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

Valerie Nares-Pillow

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Vivienne Meyrick

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women

W.C. Parker

Lawn Bowls - Fours - Men

W.N. Beatley

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.