Melbourne 2006: Gold medallists - We Are England
Melbourne 2006: Gold medallists
Christine Ohuruogu Melbourne page

Melbourne 2006: Gold medallists



Alexander Scotcher


Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Charlotte Kerwood

Shooting - Double Trap - Women
Shooting - Double Trap (Pair) - Women

Chris Newton

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Christine Ohuruogu (above)

Athletics - 400m - Women

Christopher Cook

Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 50m Breaststroke - Men

Christopher Hector

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men

David Price

Boxing - + 91kg - Men

Dean Macey

Athletics - Decathlon - Men

Dean Milwain

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Don Gareth Broadhurst

Boxing - 51kg - Men

Frankie Raymond Gavin

Boxing - 60kg - Men

Gail Elizabeth Emms

Badminton - Doubles - Mixed

Glyn Barnett

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Imogen Cairns

Gymnastics - Artistic - Vault - Women

James Simon Russan

Boxing - 64kg - Men

Kelly Sotherton

Athletics - Heptathlon - Women

Lee Beachill

Squash - Doubles - Men

Liam Killeen

Cycling - Mountain Bike - Cross Country - Men

Liam Tancock

Swimming - 100m Backstroke - Men

Lisa Dobriskey

Athletics - 1500m - Women

Louis Smith

Gymnastics - Artistic - Pommel Horse - Men

Louise Minett

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Women

Matthew Clay

Swimming - 50m Backstroke - Men

Michael Babb

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men

Michael Gault

Shooting - 25m Standard Pistol - Men

Nathan James Robertson

Badminton - Doubles - Mixed

Nicholas Nieland

Athletics - Javelin Throw - Men

Parag Patel

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Paul Manning

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Peter Nicol

Squash - Doubles - Men
Squash - Singles - Men

Phillips Idowu

Athletics - Triple Jump - Men

Rachel Parish

Shooting - Double Trap (Pair) - Women

Rebecca Cooke

Swimming - 800m Freestyle - Women

Rebecca Spicer

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Women

Robert Hayles

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Ross Davenport

Swimming - 200m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Simon Burnett

Swimming - 100m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Stephen Cummings

Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men

Stephen Francis Smith

Boxing - 57kg - Men

Susan Gilroy

Table Tennis - Singles Para Sport Wheelchair - Women

Tracey Jayne Hallam

Badminton - Singles - Women

Victoria Pendleton

Cycling - Track - Sprint - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.