Manchester 2002: Gold medallists - We Are England
Manchester 2002: Gold medallists
Squash gold 2002

Manchester 2002: Gold medallists



Adam Whitehead


Swimming - 100m Breaststroke - Men

Alex Perry

Table Tennis - Team - Men

Allyn Condon

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Andrew Baggaley

Table Tennis - Doubles - Men
Table Tennis - Team - Men

Ashia Nana Hansen

Athletics - Triple Jump - Women

Beth Tweddle

Gymnastics - Artistic - Uneven Bars - Women

Carol Duckworth

Lawn Bowls - Fours - Women

Charlotte Kerwood

Shooting - Double Trap - Women

Chris Rawlinson

Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m Hurdles - Men

Cori Henry

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Craig Fallon

Judo - 60kg - Men

Craig Heap

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Cuong Thoong

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Daniel Caines

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Darren Andrew Campbell

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Darren Barker

Boxing - 63.5kg - Men

David Dolan

Boxing - + 91kg - Men

David Holt

Lawn Bowls - Fours - Men

Delroy McQueen

Weightlifting - 105kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 105kg Combined - Men
Weightlifting - 105kg Snatch - Men

Ellen Alexander

Lawn Bowls - Fours - Women

Gareth Herbert

Table Tennis - Doubles - Men
Table Tennis - Team - Men

Georgie Singleton

Judo - 52kg - Women

Georgina Lee

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Giles Greenwood

Weightlifting - +105kg Snatch - Men

Gill Mitchell

Lawn Bowls - Fours - Women

James Gibson

Swimming - 50m Breaststroke - Men

James Goddard

Swimming - 200m Backstroke - Men

James Warren

Judo - 66kg - Men

Jason John Gardener

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Joanna Fargus

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Joanne Goode

Badminton - Doubles - Mixed

John Ottaway

Lawn Bowls - Fours - Men

John Smethurst

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Jonathan David Edwards

Athletics - Triple Jump - Men

Kanukai Jackson

Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Men
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Karen Legg

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Karen Pickering

Swimming - 200m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Karen Roberts

Judo - 63kg - Women

Kelly Holmes

Athletics - 1500m - Women

Lee Beachill (above right)

Squash - Doubles - Men

Lorraine Shaw

Athletics - Hammer Throw - Women

Mark Hylton

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Mark Jared Deacon

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Marlon Devonish

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Matt Syed

Table Tennis - Team - Men

Michael Babb

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men

Michael David Jones

Athletics - Hammer Throw - Men

Michael Gault

Shooting - 10m Air Pistol - Men
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol - Men

Michelle Rogers

Judo - 78kg - Women

Mike East

Athletics - 1500m - Men

Nathan Morgan

Athletics - Long Jump - Men

Neil Day

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men

Nicholas Baxter

Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men

Paula Radcliffe

Athletics - 5000m - Women

Peter Graham Waterfield

Diving - 10m Platform - Men

Peter Nicol (above left)

Squash - Doubles - Men

Rebecca Cooke

Swimming - 400m Freestyle - Women
Swimming - 800m Freestyle - Women

Robert Newman

Lawn Bowls - Fours - Men

Ross Brewer

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Ruth Small

Lawn Bowls - Singles Visually Impaired - Women

Samantha Lowe

Judo - 70kg - Women

Sarah Price

Swimming - 100m Backstroke - Women
Swimming - 200m Backstroke - Women

Sean Michael Baldock

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Shirley Page

Lawn Bowls - Fours - Women

Simon David Archer

Badminton - Doubles - Mixed

Simon Skelton

Lawn Bowls - Fours - Men

Simone Callender

Judo - + 78kg - Women

Stephen James Backley

Athletics - Javelin Throw - Men

Susan Gilroy

Table Tennis - Singles Para Sport Wheelchair - Women

Terry Young

Table Tennis - Team - Men

Winston Gordon

Judo - 90kg - Men

Zoe Baker

Swimming - 50m Breaststroke - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.