Manchester 2002: Bronze medallists - We Are England
Manchester 2002: Bronze medallists
Jane Smith bronze Manchester 2002

Manchester 2002: Bronze medallists



Abiodun Oyepitan


Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Adam Faulkner

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Adrian Turner

Swimming - 400m Individual Medley - Men

Amy Gowshall

Lawn Bowls - Pairs - Women

Andrew Morris

Boxing - 60kg - Men

Anthony Arthur

Weightlifting - 85kg Clean and Jerk - Men

Anthony Ian Clark

Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed

Benjamin Challenger

Athletics - High Jump - Men

Carl Myerscough

Athletics - Shot Putt - Men

Cassie Jackman

Squash - Singles - Women

Catherine Mitton

Table Tennis - Singles Para Sport Wheelchair - Women

Chris Newton

Cycling - Track - Points Race - Men

Chris Walker

Squash - Doubles - Mixed

Christopher Hector

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Darren Andrew Campbell

Athletics - 200m - Men

Darren Mew

Swimming - 50m Breaststroke - Men

Drew Harvey

Shooting - Skeet (Pair) - Men

Fiona Geaves

Squash - Doubles - Mixed
Squash - Doubles - Women

Gail Elizabeth Emms

Badminton - Doubles - Women

Georgina Lee

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Giles Greenwood

Weightlifting - +105kg Clean and Jerk - Men

Glyn Barnett

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Gurbinder Cheema

Weightlifting - 105kg Snatch - Men

Helen Teresa Pattinson

Athletics - 1500m - Women

Helen Vincent

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Women

Irie Hill

Athletics - Pole Vault - Women

James Anderson

Badminton - Doubles - Men

James Gibson

Swimming - 100m Breaststroke - Men

James Goddard

Swimming - 200m Individual Medley - Men

James Hickman

Swimming - 200m Butterfly - Men

James Salter

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Jamie Staff

Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

Jane Messer

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Jane Smith (above)

Diving - 1m Springboard - Women
Diving - 3m Springboard - Women

Joanne Goode

Badminton - Doubles - Women

John Bellamy

Shooting - Double Trap (Pair) - Men

John Smethurst

Gymnastics - Artistic - Parallel Bars - Men

Joice Maduaka

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Karen Legg

Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Karl Grant

Weightlifting - 94kg Clean and Jerk - Men

Kate Haywood

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Katy Sexton

Swimming - 200m Backstroke - Women

Kelly Morgan

Athletics - Javelin Throw - Women

Liam Killeen

Cycling - Mountain Bike - Cross Country - Men

Linda Charman

Squash - Doubles - Women

Linda Smallbone

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Women

Louise Minett

Shooting - 10m Air Rifle - Women
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Women

Lynne Whitehead

Lawn Bowls - Pairs - Women

Margaretha Pedder

Swimming - 200m Butterfly - Women

Mark Chaloner

Squash - Doubles - Men

Mark Foster

Swimming - 50m Butterfly - Men
Swimming - 50m Freestyle - Men

Mark Moran

Boxing - 54kg - Men

Michael Gault

Shooting - 25m Standard Pistol - Men

Nathan James Robertson

Badminton - Doubles - Men

Nicholas Nieland

Athletics - Javelin Throw - Men

Nigel Wallace

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Paul Head

Athletics - Hammer Throw - Men

Paul Johnson

Squash - Doubles - Men

Paul Manning

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Rachel Heal

Cycling - Road - Road Race - Women

Richard Brickell

Shooting - Skeet (Pair) - Men

Richard Faulds

Shooting - Double Trap (Pair) - Men

Robert Boyd Weir

Athletics - Discus Throw - Men

Sara Sankey

Badminton - Doubles - Mixed

Sarah Price

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Swimming - 50m Backstroke - Women

Shani Anderson

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Shelley Newman

Athletics - Discus Throw - Women

Simon Burnett

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Simon David Archer

Badminton - Doubles - Men

Simon Militis

Swimming - 200m Backstroke - Men

Sophie Cox

Judo - 57kg - Women

Stephen Parry

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men

Stewart Cruikshank

Weightlifting - 69kg Combined - Men

Tony Gibb

Cycling - Track - Scratch Race - Men

Vernicha James

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Victoria Eaton

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.