London 1934: Team - We Are England
London 1934: Team
Hamilton 1930 with background

London 1934: Team



A. Hancock


Swimming - 100 Yard Backstroke - Women

A. Shawyer

Boxing - 75kg - Men

A.C.E. Summers

Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men

Albert James Norris

Athletics - Marathon - Men

Alfred Walter Kinally

Athletics - Pole Vault - Men

Anthony James Arnaud Watson

Athletics - Shot Putt - Men

Arthur Frank Furze

Athletics - 6 Mile - Men

Arthur John Gray

Athletics - High Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men

Arthur Wellington Sweeney

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Arthur William Penny

Athletics - 6 Mile - Men

Ashleigh Gordon Pilbrow

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Aubrey Vincent Reeve

Athletics - 1 Mile - Men

B.J. Rowe

Wrestling - Freestyle - 90kg - Men

Beatrice Wolstenholme

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women

C.E.M. Cousens

Diving - 10m Platform - Women

Charles Douglas Tomalin

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

Charles G. Bowen

Athletics - Javelin Throw - Men

Clifford Whitehead

Athletics - 880 Yard - Men

Constance Furneaux

Athletics - 880 Yard - Women

Crew Hallet Stoneley

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Cyril Kenneth Allen

Athletics - 3 Mile - Men

D. McCleave

Boxing - 67kg - Men

D. Palmer

Boxing - 51kg - Men

Denis Lyle Rathbone

Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men

Donald Osborne Finlay

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Dorothy Butterfield

Athletics - 880 Yard - Women

Dorothy/Doris Razzell

Athletics - Long Jump - Women

Douglas Richmond Bell

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Hammer Throw - Men

E. MacReady

Diving - 10m Platform - Women

E.F. Gudgeon

Lawn Bowls - Fours - Men

E.W. Higgins

Cycling - Track - 1000 Yard Championship - Men

Edith Halstead

Athletics - Javelin Throw - Women

Edna Tildesley Hughes

Swimming - 100 Yard Freestyle - Women
Swimming - 400 Yard Freestyle Relay - Women

Edward Bradbrooke

Athletics - High Jump - Men

Eileen May Hiscock

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

Eleanor Halstead

Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

Elsie Evelyn Maguire

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women

Elsie Green

Athletics - 80m Hurdles - Women

Elsie Harris

Athletics - High Jump - Women

Ethel Johnson

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

Everard Inseal Davis

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

F. Biggin

Lawn Bowls - Fours - Men

F. Ryan

Boxing - 54kg - Men

F. Turner

Athletics - Triple Jump - Men

Frank Phillipson

Athletics - Pole Vault - Men

Frederick Dove

Swimming - 100 Yard Freestyle - Men

Frederick Richard Webster

Athletics - Pole Vault - Men

G. Morcom

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women

G.E. North

Wrestling - Freestyle - 68kg - Men

G.J. Brennan

Boxing - 81kg - Men

G.W.A. Wright

Lawn Bowls - Pairs - Men

Geoffrey Noel Blake

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

George James Pallett

Athletics - Long Jump - Men

George Thomas Saunders

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

George William Bailey

Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men

Gladys Anne Lunn

Athletics - 880 Yard - Women
Athletics - Javelin Throw - Women

Godfrey Lionel Rampling

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

H. Moy

Boxing - 60kg - Men

H.P. Floyd

Boxing - 91kg - Men

Harold Wood

Athletics - Marathon - Men

Herbert Reeves

Athletics - Hammer Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

Hilda Thorogood

Athletics - High Jump - Women

Horace M. Craske

Athletics - 1 Mile - Men

Ida Jones

Athletics - 880 Yard - Women

Ivy Kay Walker

Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

J. Nelson

Wrestling - Freestyle - 62kg - Men

J. Reid

Wrestling - Freestyle - 57kg - Men

J.B. Ray

Diving - 3m Springboard - Men

Jack A. Cooper

Athletics - 880 Yard - Men

James Alexander Burns

Athletics - 3 Mile - Men

John C.P. Besford

Swimming - 100 Yard Backstroke - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men

John Duus

Athletics - Javelin Throw - Men

John Frederick Cornes

Athletics - 1 Mile - Men

John Goldup Davies

Swimming - 200 Yard Breaststroke - Men

John Henry Soulsby Potts

Athletics - 6 Mile - Men

John Higginson

Athletics - Triple Jump - Men

John Howard Walker

Athletics - Pole Vault - Men

John Parton Gabriel

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

John Thomas Holden

Athletics - 3 Mile - Men
Athletics - 6 Mile - Men

John Vincent Powell

Athletics - 880 Yard - Men

John William Oscar Stone

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Joseph C.V. Heath

Athletics - Javelin Throw - Men

K. Larsen

Diving - 3m Springboard - Women

K.T. Scott

Swimming - 100 Yard Backstroke - Men

Kathleen Margaret Tiffen

Athletics - 80m Hurdles - Women

Kenneth H. Pridie

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

Kenneth Sandilands Duncan

Athletics - Long Jump - Men

L.G. Marchant

Diving - 10m Platform - Men

Lawrence Hotham Weatherill

Athletics - Marathon - Men

Leslie Donald Butler

Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men

Lilian Chalmers

Athletics - 100 Yard - Women

Louise Fawcett

Athletics - Javelin Throw - Women

M. Gomm

Swimming - 200 Yard Breaststroke - Women

Malcolm Cuthbert Nokes

Athletics - Hammer Throw - Men

Margaret Joan Cox

Athletics - Javelin Throw - Women

Margery Hinton

Swimming - 200 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women

Marjorie Francis O'Kell

Athletics - High Jump - Women

Mary Milne

Athletics - High Jump - Women

Maurice A. Hintze

Athletics - 220 Yard - Men

Michael Harold Cooke Gutteridge

Athletics - 880 Yard - Men

Mostyn Yanto French-Williams

Swimming - 100 Yard Freestyle - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men

Norman Percy Drake

Athletics - Hammer Throw - Men

Norman Wainwright

Swimming - 1500 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men

P.D. Tomlinson

Lawn Bowls - Fours - Men

P.H. Beveridge

Diving - 3m Springboard - Men

Phyllis Bartholomew

Athletics - Long Jump - Women

Phyllis Goad

Athletics - 80m Hurdles - Women

Phyllis M. Harding

Swimming - 100 Yard Backstroke - Women

R. Slater

Lawn Bowls - Fours - Men

R.C. Crombie

Athletics - Long Jump - Men

R.J.C. Hutton

Swimming - 100 Yard Freestyle - Men

R.J.C. Sutton

Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men

Ralph Kilner Brown

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Reg F.J. Nicholls

Athletics - Marathon - Men

Robert Hanford Leivers

Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men

Robert L. Howland

Athletics - Shot Putt - Men

Roland St G. T. Harper

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

S.J. Bissell

Wrestling - Freestyle - 82kg - Men

Stanley Charles Scarsbrook

Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men

Stanley J. Wilson

Athletics - Javelin Throw - Men

Stanley Robert West

Athletics - High Jump - Men

Sydney Charles Wooderson

Athletics - 1 Mile - Men

T.C. Hills

Lawn Bowls - Pairs - Men

T.J. Mather

Diving - 10m Platform - Men

Thomas Evenson

Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men

Thomas Patrick Campbell

Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men

V. Kingston

Swimming - 200 Yard Breaststroke - Women

Violet Webb

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - Long Jump - Women

W. Fox

Wrestling - Freestyle - 74kg - Men

W. Harvell

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

Walter James Beavers

Athletics - 3 Mile - Men

Walter Rangeley

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

William Arthur Land

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - High Jump - Men

William Roberts

Athletics - 440 Yard - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.