Kuala Lumpur 1998: Gold medallists - We Are England
Kuala Lumpur 1998: Gold medallists
Mark Foster 1998 gold

Kuala Lumpur 1998: Gold medallists



Andrew Atherton


Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Annika Reeder

Gymnastics - Artistic - Floor - Women

Anthony Alexander Jarrett

Athletics - 110m Hurdles - Men

Ashia Nana Hansen

Athletics - Triple Jump - Women

Audley Harrison

Boxing - + 91kg - Men

Cassie Jackman

Squash - Doubles - Women

Chris Bessey

Boxing - 71kg - Men

Christopher Hector

Shooting - 10m Air Rifle - Men
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Courtney Fry

Boxing - 81kg - Men

Craig Heap

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Dalton Grant

Athletics - High Jump - Men

Darren Andrew Campbell

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Denise Lewis

Athletics - Heptathlon - Women

Donna Victoria Kellogg

Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Women

Dwain Anthony Chambers

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

James Hickman

Swimming - 200m Butterfly - Men

Jason John Gardener

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Joanne Davies

Badminton - Team Event - Women

Joanne Goode

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Women

Joanne Wise

Athletics - Long Jump - Women

John Pearce

Boxing - 75kg - Men

John Smethurst

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Judith Miriam Oakes

Athletics - Shot Putt - Women

Julia Mann

Badminton - Team Event - Women

Julian Antonio Golding

Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Katy Sexton

Swimming - 200m Backstroke - Women

Lee McDermott

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Leon Griffin

Weightlifting - 85kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 85kg Combined - Men

Lisa Mason

Gymnastics - Artistic - Vault - Women

Mark Chaloner

Squash - Doubles - Men

Mark Foster (above)

Swimming - 50m Freestyle - Men

Marlon Devonish

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Michael Gault

Shooting - 10m Air Pistol - Men
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men

Nicholas Baxter

Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men

Nigel Wallace

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Onochie Achike

Athletics - Triple Jump - Men

Paul Johnson

Squash - Doubles - Men

Rebecca Pantaney

Badminton - Team Event - Women

Robert Boyd Weir

Athletics - Discus Throw - Men

Ross Brewer

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Sara Sankey

Badminton - Team Event - Women

Simon David Archer

Badminton - Doubles - Mixed

Stephen Ward

Weightlifting - 85kg Snatch - Men

Sue Rolph

Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 50m Freestyle - Women

Sue Wright

Squash - Doubles - Women

Tracey Jayne Hallam

Badminton - Team Event - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.