Kingston 1966: Team - We Are England
Kingston 1966: Team
Linda Ludgrove 1966

Kingston 1966: Team



A. Aspen


Wrestling - Freestyle - 62kg - Men

Alan A. Kimber

Swimming - 1650 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Individual Medley - Men

Alan Simpson

Athletics - 1 Mile - Men

Alfred R. Rhodes

Wrestling - Freestyle - 52kg - Men

Allan Louis N. Jay

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Allan Trevor Rushmer

Athletics - 3 Mile - Men

Andrew F. Wilson

Swimming - 1650 Yard Freestyle - Men

Andrew S. Bailey

Wrestling - Freestyle - 57kg - Men

Angela M. Bairstow

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women

Ann Barner

Swimming - 110 Yard Butterfly - Women
Swimming - 220 Yard Butterfly - Women

Ann Shirley Simmonds

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - High Jump - Women
Athletics - Long Jump - Women

Anne Rosemary Smith

Athletics - 880 Yard - Women

Anthony A. Jarvis

Swimming - 1650 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Anthony D. Jordon

Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men

Anthony Davidson

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men
Swimming - 220 Yard Backstroke - Men

Anthony J. Chivers

Shooting - 50m Free Pistol - Men

Anthony J. Clark

Shooting - Centre Fire Pistol - Men
Shooting - Rapid Fire Pistol - Men

Arnold Cooperman

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Barrie Harrison Kelly

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Brenda Rose Bedford

Athletics - Discus Throw - Women
Athletics - Shot Putt - Women

Brendan P. McKeown

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Brian E. Phelps

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

Brian Edward Girling

Shooting - Centre Fire Pistol - Men
Shooting - Rapid Fire Pistol - Men

Brian Leonard Kilby

Athletics - Marathon - Men

Charles H. Sexton

Shooting - 50m Free Pistol - Men

Christine Kindon

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 220 Yard Backstroke - Women

Christopher Sydney Carter

Athletics - 880 Yard - Men

Colin J. Beacom

Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men

D. McNamara

Wrestling - Freestyle - 100kg - Men

Daphne Slater

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Darryl L. Jones

Swimming - 220 Yard Butterfly - Women
Swimming - 440 Yard Individual Medley - Women

Dave Glyndwr Dear

Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Dave Marjoribanks Gaskin

Athletics - Decathlon - Men
Athletics - Long Jump - Men

David Henry Jones

Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

David Howard Travis

Athletics - Javelin Throw - Men

David O. Horton

Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men

David Peter Hemery

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Davis R. Watkins

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men

Deidre Ann Watkinson

Athletics - 440 Yard - Women
Athletics - 880 Yard - Women

Dennis A. Young

Diving - 3m Springboard - Men

Derek Stanley Clarke

Athletics - Decathlon - Men

Diana A. Harris

Swimming - 110 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Diana Elizabeth Wilkinson

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Donald J. Thompson

Athletics - 20 Mile Walk - Men

Dorothy Ada Shirley

Athletics - High Jump - Women

Elizabeth C. Long

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women

Elizabeth Joyce Grieveson

Athletics - 440 Yard - Women

Ernest Pomfret

Athletics - 3000m Steeplechase - Men

Francis C. Cramp

Diving - 10m Platform - Women

Francis G. Little

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open

Frank Pacey

Shooting - 50m Rifle Prone - Men

Frederick John Alsop

Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men

Geofrey Hill

Wrestling - Freestyle - 90kg - Men

George Newton

Weightlifting - 67.5kg Combined - Men

George Peter Michael Varah

Athletics - 880 Yard - Men

George R. Manners

Weightlifting - 90kg Combined - Men

Gerald Richard Stevens

Athletics - 3000m Steeplechase - Men

Graham A. Paul

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Gwenda M. Hurst

Athletics - High Jump - Women
Athletics - Long Jump - Women

H. Owen

Wrestling - Freestyle - 74kg - Men

Harry K. Jackson

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Helen J. Horton

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women

Henry Roy Fowler

Athletics - 6 Mile - Men

Henry William F. Hoskyns

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Howard Payne

Athletics - Hammer Throw - Men

Hugh Clarey

Cycling - Road - Road Race - Men

Hugh Porter

Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Ian C. Alsop

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

Iris L. Rogers

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women

J. Gordon

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 440 Yard Individual Medley - Men

James F. Booker

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

James W. Rogers

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men
Swimming - 220 Yard Backstroke - Men

Janet A. Franklin

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 220 Yard Backstroke - Women

Janet C. Wardell-Yerburgh

Fencing - Foil Individual - Women
Fencing - Foil Team - Women

Janet Mary Simpson

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Jeanette C. Cave

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Jill Annette Hall

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Jill Slattery

Swimming - 110 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women

John A. Clark

Boxing - 51kg - Men

John A. Pelling

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men

John Austin Adey

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

John F. Nie

Cycling - Road - Road Race - Men

John Henry Peter Fitzsimons

Athletics - Javelin Throw - Men

John Lawrence Taitt

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

John Martin-Dye

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Men

John Michael Parker

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

John P. Thurley

Swimming - 110 Yard Butterfly - Men
Swimming - 220 Yard Butterfly - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

John Peter Boulter

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 880 Yard - Men

John Sherwood

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

John Turpin

Boxing - 75kg - Men

Joy E. Newman

Diving - 10m Platform - Women

Joyce L. Pearce

Fencing - Foil Individual - Women
Fencing - Foil Team - Women

Judith Turnbull

Swimming - 440 Yard Individual Medley - Women

Judy A. Gegan

Swimming - 110 Yard Butterfly - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Kathleen R. Rowlett

Diving - 3m Springboard - Women

Keith Bewley

Swimming - 110 Yard Butterfly - Men
Swimming - 220 Yard Butterfly - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Kenneth J. Cooper

Boxing - 57kg - Men

Lawrence Levine

Weightlifting - 75kg Combined - Men

Lillian Barbara Board

Athletics - 440 Yard - Women

Linda K. Ludgrove
(above, centre)

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 220 Yard Backstroke - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Louis Martin

Weightlifting - 90kg Combined - Men

Malcolm J. Tucker

Swimming - 110 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men

Mark W. Rowe

Boxing - 71kg - Men

Martin John Winbolt Lewis

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Mary A. Cotterill

Swimming - 110 Yard Butterfly - Women
Swimming - 220 Yard Butterfly - Women

Mary Denise Rand

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - High Jump - Women
Athletics - Long Jump - Women

Maureen Dorothy Taylor

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Maurice Herriott

Athletics - 3000m Steeplechase - Men

Melvin Peter Kevin Cheskin

Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Michael A. Shea

Cycling - Road - Road Race - Men

Michael H. Turner

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Michael Pearman

Weightlifting - 82.5kg Combined - Men

Michael Swinton Tulloh

Athletics - 3 Mile - Men
Athletics - 6 Mile - Men

Neil Jackson

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men
Swimming - 220 Yard Backstroke - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men

Pamela Joyce Piercy

Athletics - 440 Yard - Women
Athletics - 880 Yard - Women

Patricia Anne Pryce

Athletics - 80m Hurdles - Women

Patricia Barbara Cropper

Athletics - 880 Yard - Women

Pauline Sillett

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Peter Jacobs

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men

Peter Morgan

Shooting - 50m Rifle Prone - Men

Peter Owen Seddon

Athletics - Hammer Throw - Men

Peter Warden

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Precious P. McKenzie

Weightlifting - 56kg Combined - Men

Raymond Christopher Middleton

Athletics - 20 Mile Walk - Men

Reginald A. Barnett

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men

Richard George Taylor

Athletics - 3 Mile - Men

Richard J. Cade

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open

Richard Oldcorn

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Robert Arthur

Boxing - 67kg - Men

Robert Ian McStocker

Athletics - 100 Yard - Men

Robert J. Apel

Swimming - 110 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men

Robert Montague Frith

Athletics - 100 Yard - Men

Robert T. Lord

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Men

Robin Arthur Woodland

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Roger J. Mills

Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men

Roger S. Tighe

Boxing - 81kg - Men

Ronald Edward Wallwork

Athletics - 20 Mile Walk - Men

Ronald J. Hill

Athletics - 6 Mile - Men

Ronald S. Grinstead

Wrestling - Freestyle - 82kg - Men

Ronald V. Thurston

Boxing - 60kg - Men

S. Gilligan

Wrestling - Freestyle - 68kg - Men

Sheila Hilary Sherwood

Athletics - Long Jump - Women

Shirley A. Parker

Fencing - Foil Individual - Women
Fencing - Foil Team - Women

Stella M. Mitchell

Swimming - 110 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women

Susan Cope

Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Susan E. Williams

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Individual Medley - Women

Susan Mary Platt

Athletics - Javelin Throw - Women

Sylvanus Blackman

Weightlifting - 82.5kg Combined - Men

Thomas J. Miles

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

Thomas Neill Duggan

Athletics - 1 Mile - Men

Timothy Joseph Michael Graham

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Trevor G. Bull

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men

Trevor P. Burton

Athletics - Pole Vault - Men

Ursula H. Smith

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women

Walter Wilkinson

Athletics - 1 Mile - Men

William Arthur Adcocks

Athletics - Marathon - Men

William F. Hiatt

Boxing - 63.5kg - Men

William J. Rayden

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

William Raymond Tancred

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

William Whiteside

Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

William Wilkinson

Athletics - 3 Mile - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.