Kingston 1966: Gold medallists - We Are England
Kingston 1966: Gold medallists
Bill Hoskyns 1966 gold fencing

Kingston 1966: Gold medallists



Allan Louis N. Jay


Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Angela M. Bairstow

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Women

Anthony J. Clark

Shooting - Rapid Fire Pistol - Men

Arnold Cooperman

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Brian E. Phelps

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

Charles H. Sexton

Shooting - 50m Free Pistol - Men

David Peter Hemery

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Diana A. Harris

Swimming - 110 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Graham A. Paul

Fencing - Foil Team - Men

Helen J. Horton

Badminton - Doubles - Women

Henry William F. Hoskyns (above left)

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Foil Team - Men

Howard Payne

Athletics - Hammer Throw - Men

Hugh Porter

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Ian C. Alsop

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men

Janet C. Wardell-Yerburgh

Fencing - Foil Individual - Women
Fencing - Foil Team - Women

Jill Slattery

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women

John A. Pelling

Fencing - Epee Team - Men

John Henry Peter Fitzsimons

Athletics - Javelin Throw - Men

Joy E. Newman

Diving - 10m Platform - Women

Joyce L. Pearce

Fencing - Foil Team - Women

Judy A. Gegan

Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Kathleen R. Rowlett

Diving - 3m Springboard - Women

Linda K. Ludgrove

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 220 Yard Backstroke - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Louis Martin

Weightlifting - 90kg Combined - Men

Mark W. Rowe

Boxing - 71kg - Men

Mary Denise Rand

Athletics - Long Jump - Women

Pauline Sillett

Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Peter Jacobs

Fencing - Epee Team - Men

Precious P. McKenzie

Weightlifting - 56kg Combined - Men

Richard Oldcorn

Fencing - Sabre Team - Men

Roger J. Mills

Badminton - Doubles - Mixed

Roger S. Tighe

Boxing - 81kg - Men

Ronald Edward Wallwork

Athletics - 20 Mile Walk - Men

Shirley A. Parker

Fencing - Foil Team - Women

Ursula H. Smith

Badminton - Doubles - Women

William J. Rayden

Fencing - Sabre Team - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.