Glasgow 2014: Bronze medallists - We Are England
Glasgow 2014: Bronze medallists
Louis Smith bronze Glasgow 2014

Glasgow 2014: Bronze medallists


Adam Barrett

Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men

Adam Brown

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men

Adam Dixon

Hockey - Hockey - Men

Aimee Willmott

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Alastair Brogdon

Hockey - Hockey - Men

Ali Jawad

Weightlifting - Bench Press Para Sport - Lightweight - Men

Alison Waters

Squash - Doubles - Women

Amelia Maughan

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Andrew Knapper

Lawn Bowls - Pairs - Men

Andrew Willis

Swimming - 200m Breaststroke - Men

Anyika Onuora

Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Asha Philip

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Ashleigh Nelson

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Ashley Jackson

Hockey - Hockey - Men

Barry Middleton

Hockey - Hockey - Men

Benjamin Proud

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men

Benjamin Watson

Weightlifting - 105kg - men

Bianca Williams

Athletics - 200m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Caroline Povey

Shooting - Trap - Women

Chinu Chinu

Wrestling - Freestyle - 125kg - Men

Christine Ohuruogu

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Christopher Langridge

Badminton - Doubles - Men

Christopher Walker-Hebborn

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men

Dan Fox

Hockey - Hockey - Men

Daniel Reed

Table Tennis - Doubles - Mixed

Daniel Rivers

Shooting - 10m Air Rifle - Men

Daryl Selby

Squash - Doubles - Men

David Condon

Hockey - Hockey - Men

David Fisher

Lawn Bowls - Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples

Eleanor Faulkner

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Emily Diamond

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Emma Beddoes

Squash - Doubles - Women

Faith Pitman

Judo - 63kg - Women

Frederick Woodward

Diving - 3m Springboard Synchronised - Men

Gabrielle Adcock

Badminton - Doubles - Women

Gary Hall

Judo - 90kg - Men

George Pinner

Hockey - Hockey - Men

Hannah Starling

Diving - 3m Springboard - Women

Hannah Whelan

Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Women

Harry Martin

Hockey - Hockey - Men

Henry Weir

Hockey - Hockey - Men

Iain Lewers

Hockey - Hockey - Men

Jade Jones

Athletics - 1500m Para Sport Wheelchair - Women

Jade Nicholls

Athletics - Discus Throw - Women

James Disney-May

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men

James Guy

Swimming - 400m Freestyle - Men

James Willstrop

Squash - Doubles - Men

Jessica Varnish

Cycling - Track - 500m Time Trial - Women
Cycling - Track - Sprint - Women

Jessica Lloyd

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Jessica Tappin

Athletics - Heptathlon - Women

Joanne Pavey

Athletics - 5000m - Women

Jodie Williams

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Katie-Jemima Yeats

Judo - 63kg - Women

Kelly Massey

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Kelly Sibley

Table Tennis - Doubles - Mixed

Kenneth Parr

Shooting - 50m Rifle Prone - Men

Kristian Callaghan

Shooting - 25m Rapid Fire Pistol - Men

Lauren Smith

Badminton - Doubles - Women

Leon Rattigan

Wrestling - Freestyle - 97kg - Men

Lewis Coleman

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men

Liam Pitchford

Table Tennis - Singles - Men

Liam Tancock

Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 50m Backstroke - Men

Louis Smith

Gymnastics - Artistic - Pommel Horse - Men

Louisa Porogovska

Wrestling - Freestyle - 55kg - Women

Louise Bloor

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Margaret Adetutu Adeoye

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Mark Gleghorne

Hockey - Hockey - Men

Max Whitlock

Gymnastics - Artistic - Parallel Bars - Men

Michael Gault

Shooting - 10m Air Pistol - Men

Michael Grundy

Wrestling - Freestyle - 74kg - Men

Michael Hoare

Hockey - Hockey - Men

Molly Renshaw

Swimming - 200m Breaststroke - Women

Nicholas Catlin

Hockey - Hockey - Men

Nicholas Robinson-Baker

Diving - 3m Springboard Synchronised - Men

Nile Wilson

Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Men

Oliver Dingley

Diving - 3m Springboard - Men

Oliver Willars

Hockey - Hockey - Men

Parag Patel

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Paul Brown

Lawn Bowls - Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples

Peter Barker

Squash - Singles - Men

Peter Mills

Badminton - Doubles - Men

Phil Roper

Hockey - Hockey - Men

Rachel Parish

Shooting - Double Trap - Women

Rebecca Turner

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Robert Alan Love

Lawn Bowls - Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples

Rory Warlow

Shooting - Skeet - Men

Ruby Harrold

Gymnastics - Artistic - Uneven Bars - Women

Sally Scott

Athletics - Pole Vault - Women

Samuel Maxwell

Boxing - 64kg - Men

Samuel Tolchard

Lawn Bowls - Pairs - Men

Scott Thwaites

Cycling - Road - Road Race - Men

Shana Cox

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Simon Mantell

Hockey - Hockey - Men

Siobhan-Marie O'Connor

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Sophie Hitchon

Athletics - Hammer Throw - Women

Sophie Papps

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Victoria Holland

Triathlon - Individual - Women