Edmonton 1978: Silver medallists - We Are England
Edmonton 1978: Silver medallists
Sharron Davies 1978

Edmonton 1978: Silver medallists



Cheryl Elaine Brazendale


Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Christine Mary Benning

Athletics - 1500m - Women

David le Grys

Cycling - Track - Tandem - Men

Debbie Rudd

Swimming - 200m Breaststroke - Women

Delroy Parkes

Boxing - 75kg - Men

Derek Talbot

Badminton - Singles - Men

Duncan Alexander Goodhew

Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 200m Breaststroke - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Edward Randal Arnold

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Gary Abraham

Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Heidi Karen Turk

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Ian Geoffrey Neale

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

James Seymour Spaight

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open

Jeffrey Peter Davis

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Joanna Sime

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

John Maurice Mills

Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

John Patrick Cooke

Shooting - Rapid Fire Pistol - Men

Karen Robb

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

Kaye Lovatt

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Lisa Jackman

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

Margaret Mary Kelly

Swimming - 100m Breaststroke - Women

Martin Trevor Smith

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Newton Burrowes

Weightlifting - 75kg Combined - Men

Paul Anthony Bentley

Shooting - Skeet - Men

Ronald Vincent Smith

Boxing - 81kg - Men

Sharron Davies (above)

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Shirley Elaine Strong

Athletics - 100m Hurdles - Women

Simon Francis Gray

Swimming - 1500m Freestyle - Men
Swimming - 400m Freestyle - Men
Swimming - 400m Individual Medley - Men

Sonia May Lannaman

Athletics - 200m - Women

Susan Cheesebrough

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women

Susan Leslie Mapstone

Athletics - Pentathlon - Women

Thomas Arthur Wilson

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Trevor John Gadd

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - Tandem - Men

Verona Marolin Elder

Athletics - 400m - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.