Edinburgh 1986: Gold medallists - We Are England
Edinburgh 1986: Gold medallists
Daley Thompson 1986

Edinburgh 1986: Gold medallists



Adam Cliff


Rowing - Four - Men

Adrian Ellison

Rowing - Four - Men

Adrian Moorhouse

Swimming - 200m Breaststroke - Men

Alan Gornall

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Alexa Forbes

Rowing - Lightweight Coxless Four - Women

Andrew Holmes

Rowing - Coxless Pair - Men
Rowing - Four - Men

Andrew Jameson

Swimming - 100m Butterfly - Men

Andrew John Ashurst

Athletics - Pole Vault - Men

Andy Goode

Badminton - Team Event - Mixed

Brian Edward Girling

Shooting - 25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men

Caroline Cooper

Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Christopher Bates

Rowing - Lightweight Coxless Four - Men

Darren Dyer

Boxing - 67kg - Men

David Charles Ottley

Athletics - Javelin Throw - Men

David Smith

Athletics - Hammer Throw - Men

Dean Willey

Weightlifting - 67.5kg Combined - Men

Deno Davie

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Fiona Elliot

Badminton - Team Event - Mixed

Francis Morgan 'Daley' Thompson

Athletics - Decathlon - Men (above)

Gillian Clark

Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Mixed

Gillian Gowers

Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Mixed

Gillian Hodges

Rowing - Lightweight Coxless Four - Women

Heather Regina Oakes

Athletics - 100m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Helen Troke

Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed

Ian R. Peel

Shooting - Clay Pigeon Trap - Men
Shooting - Trap (Pair) - Men

Ian Reid

Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men

Jim Moran

Boxing - 81kg - Men

Joan Jeanetta Baptiste

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

John Alun Adolphus Herbert

Athletics - Triple Jump - Men

John Lyon

Boxing - 51kg - Men

Jonathan Solly

Athletics - 10000m - Men

Joseph Martin Neville

Shooting - Skeet (Pair) - Men

Joyce Elena Oladapo

Athletics - Long Jump - Women

Judith Burne

Rowing - Lightweight Coxless Four - Women

Judy Earline Veronica Simpson

Athletics - Heptathlon - Women

Kathryn Jane Cook

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Keith Boxell

Weightlifting - 90kg Combined - Men

Keith Reynolds

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Kenneth Harman

Shooting - Skeet (Pair) - Men

Kriss Kezie Uche Chukwu Duru Akabusi

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Lyn Clark

Rowing - Lightweight Coxless Four - Women

Malcolm Cooper

Shooting - 50m Rifle 3 Position - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Martin Cross

Rowing - Four - Men

N. Tier

Badminton - Team Event - Mixed

Neil Staite

Rowing - Lightweight Coxless Four - Men

Nick Yates

Badminton - Team Event - Mixed

Nicola Fibbens

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Noel Loban

Wrestling - Freestyle - 90kg - Men

Paul Curran

Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Paul Leatherdale

Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men

Paula Thomas

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Peter Boden

Shooting - Trap (Pair) - Men

Peter Haining

Rowing - Lightweight Coxless Four - Men

Philip Andrew Brown

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

R. Outterside

Badminton - Team Event - Mixed

Robert Northover

Shooting - Centre Fire Pistol - Men

Rod Douglas

Boxing - 75kg - Men

Roger Anthony Black

Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m - Men

Sally Jane Janet Gunnell

Athletics - 100m Hurdles - Women

Sarah Cooper

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Sarah Hardcastle

Swimming - 400m Freestyle - Women
Swimming - 800m Freestyle - Women

Sean Murphy

Boxing - 54kg - Men

Simone Hindmarch

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Stephen Baddeley

Badminton - Singles - Men
Badminton - Team Event - Mixed

Stephen Cram

Athletics - 1500m - Men
Athletics - 800m - Men

Steve Redgrave

Rowing - Coxless Pair - Men
Rowing - Four - Men
Rowing - Single Scull - Men

Steven Michael James Ovett

Athletics - 5000m - Men

Stuart Forbes

Rowing - Lightweight Coxless Four - Men

Susannah Brownsdon

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Terry Turner

Shooting - 25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men

Theresa Ione Sanderson

Athletics - Javelin Throw - Women

Todd Anthony Bennett

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Wendy Line

Lawn Bowls - Singles - Women

William Henry Cole

Athletics - Shot Putt - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.

Top of page: Daley Thompson after setting the decathlon points record.