Delhi 2010: Bronze medallists - We Are England
Delhi 2010: Bronze medallists
James Huckle bronze

Delhi 2010: Bronze medallists



Gemma Prescott


Athletics - shot put F32-34/52/53

Grace Clements

Athletics - heptathlon

Zoe Derham

Athletics - hammer

Katherine Endacott

Athletics - women’s 100m

Martin Brockwell

Athletics - decathlon

Lawrence Clarke

Athletics - 110m hurdles

Mike Floyd

Athletics - men’s hammer

Carl Myserscough

Athletics - discus

Max Eaves

Athletics - men’s pole vault

Kate Dennison

Athletics - pole vault

Nick Leavey, Robert Tobin, Conrad Williams and Richard Yates

Athletics - men’s 4 x 400m relay

Rebecca Adlington

Swimming - women’s 200m freestyle

Kerianne Payne

Swimming - 400m individual medley

Ellen Gandy

Swimming - 200m butterfly

Daniel Fogg

Swimming - 1500m freestyle

Rob Welbourn

Swimming - S10 Parasport 100m freestyle

Liam Tancock, Daniel Sliwinski,
Antony James, Simon Burnett

Swimming - men’s 4 x 100m medley relay

Kate Haywood

Swimming - 50m breaststroke

Stephanie Milward

Swimming - Parasport S9 50m freestyle

Fran Halsall

Swimming - women’s 100m freestyle

Joanna Jackson, Rebecca Adlington, Emma Saunders, Sasha Matthews

Swimming - women’s 4 x 200m freestyle

Katie Haywood

Swimming - 100m breaststroke

Chris Adcock, Mariana Agathangelou, Carl Baxter, Elizabeth Cann, Anthony Clark, Heather Olver, Rajiv Ouseph, Nathan Robertson, Jenny Wallwork, Gabby White

Badminton - Team event

Liz Cann

Badminton - women’s singles

Julia Shaw

Cycling - women’s 29k individual time trial

Anna Blyth

Cycling - women’s 10k scratch race

Max Whitlock

Gymnastics - individual apparatus high bar

Rachel Ennis, Francesca Fox and Lynne Hutchison

Gymnastics - rhythmic team

Ashleigh Ball, Charlotte Craddock, Crista Cullen, Alex Danson, Susie Gilbert, Gemma Ible, Katie Long, Hannah Macleod, Helen Richardson, Chloe Rogers, Natalie Seymour, Beth Storry, Georgina Twigg, Laura Unsworth, Kate Walsh, Sally Walton, Nicola White, Kerry Williams

Hockey - England women’s team

Mark Bantock, Graham Shadwell, Robert Newman

Lawn Bowls - men’s triples

Sandra Hazell, Jamie-Lea Winch, Sian Gordon

Lawn Bowls - women’s triples

Karen Atkinson, Sara Bayman, Eboni Beckford Chambers, Louisa Brownfield, Jade Clarke, Pamela Cookey, Rachel Dunn, Stacey Francis, Joanne Harten, Tamsin Greenway,Geva Mentor, Sonia Mkoloma

Netball

James Huckle (above)

Shooting - men’s 10m air rifle individual

Gorgs Geikie and Julia Lydall

Shooting - women’s 25m pistol Shooting

Aaron Heading & David Kirk

Shooting - men’s trap pairs

James Huckle

Shooting - men’s 3-position rifle individual

Parag Patel and Jon Underwood

Shooting - men's fullbore rifle queens prize - open

Richard Brickell and Clive Bramley

Shooting - men’s skeet pairs

Mick Gault and Iqbal Ubhi

Shooting - men’s standard pistol pairs

Peter Barker

Squash - men’s singles

Paul Drinkhall and Joanna Parker

Table Tennis - mixed doubles

Andrew Baggaley and Liam Pitchford

Table Tennis - men’s doubles

Ken Skupski and Sarah Borwell

Tennis - mixed doubles

Zoe Smith

Weightlifting - women’s 58kg

Sasha Madyarchyk

Wrestling - 60kg freestyle

Leon Rattigan

Wrestling - 96kg freestyle


Information provided by the Commonwealth Games Federation.