Cardiff 1958: Team - We Are England
Cardiff 1958: Team
1958 Opening Ceremony

Cardiff 1958: Team



A. Aspen


Wrestling - Freestyle - 62kg - Men

A. Morton

Swimming - 110 Yard Butterfly - Women

A. Robinson

Weightlifting - 60kg Combined - Men

A.C. Hancox

Rowing - Eight - Men

A.M. Clarkson

Swimming - 440 Yard Freestyle - Men

Adrian Francis Breaker

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Allan Louis N. Jay

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men

Anita Lonsbrough

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

Arnold Cooperman

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Arthur Patrick Keily

Athletics - Marathon - Men

Arthur Rowe

Athletics - Shot Putt - Men

Arthur Roy Cruttenden

Athletics - Long Jump - Men

Audrey Banfield

Athletics - High Jump - Women

Averil Muriel Williams

Athletics - Javelin Throw - Women

B. Helfgott

Weightlifting - 67.5kg Combined - Men

B.B. Day

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men

B.L. Curtis

Swimming - 220 Yard Butterfly - Men

B.O. Noakes

Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Brian E. Phelps

Diving - 10m Platform - Men

Brian Nancurvis

Boxing - 67kg - Men

Brian Stanford Hewson

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 880 Yard - Men

C. Gosden

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women

C. Walkden

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men

C.F. Porter

Rowing - Four - Men

C.L. Gosden

Swimming - 110 Yard Butterfly - Women

C.T. Redman

Rowing - Coxless Four - Men

Carole Louise Quinton

Athletics - 80m Hurdles - Women

Charmian I. Welsh

Diving - 10m Platform - Women
Diving - 3m Springboard - Women

Christopher Edward Goudge

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Clive Norbert Loveland

Athletics - Javelin Throw - Men

Colin George Smith

Athletics - Javelin Throw - Men

Colin J. Kemball

Athletics - Marathon - Men

D. Gilligan

Wrestling - Freestyle - 57kg - Men

D. Ickringill

Wrestling - Freestyle - 74kg - Men

D.R. Young

Rowing - Coxless Four - Men

D.S.S. Elliot

Rowing - Eight - Men

Dave Wilson

Athletics - High Jump - Men

David Hugh Segal

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

David I. Westerhouse

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

David Thomas

Boxing - 91kg - Men

Denis W. Field

Athletics - Triple Jump - Men

Dennis R. Mount

Rowing - Eight - Men

Dennis William Cakebread

Athletics - Long Jump - Men

Derek Harry McCorquindale

Athletics - Shot Putt - Men

Derek James Neville Johnson

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Diana Elizabeth Wilkinson

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Donald William James Anthony

Athletics - Hammer Throw - Men

Dorothy Ada Shirley

Athletics - High Jump - Women

Dorothy Hyman

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

Douglas Alistair Gordon Pirie

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 3 Mile - Men

E. Percy Baker

Lawn Bowls - Singles - Men

E.A.E. Ferris

Diving - 3m Springboard - Women

E.C. Ferguson

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women

Edward Dean Campbell Buswell

Athletics - 880 Yard - Men

Edward John Sampson

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Eric Alfred Cleaver

Athletics - Discus Throw - Men

Eric Sandstrom

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Ernest Eddie Kirkup

Athletics - Marathon - Men

Eugen M. Verebes

Fencing - Sabre Team - Men

F. Horm

Lawn Bowls - Pairs - Men

F.H. Shapland

Lawn Bowls - Pairs - Men

Frederick Norris

Athletics - 6 Mile - Men

Frederick Wyers

Athletics - Triple Jump - Men

G. Sykes

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men

G.H. Symonds

Swimming - 220 Yard Butterfly - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

G.W. Baker

Rowing - Double Scull - Men

Geoffrey Michael Elliott

Athletics - Pole Vault - Men

George Derek Ibbotson

Athletics - 3 Mile - Men

George H. Scadgell

Lawn Bowls - Fours - Men

George R. Manners

Weightlifting - 82.5kg Combined - Men

Gerald Anthony Carr

Athletics - Discus Throw - Men

Gillian M. Sheen

Fencing - Foil Individual - Women

Gordon A. Miller

Athletics - High Jump - Men

H. Cooke

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

H.A. Wober

Rowing - Eight - Men

H.M. Beresford

Rowing - Four - Men

Harry Kendall

Wrestling - Freestyle - 90kg - Men

Haydn Rigby

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men

Heather Joy Young

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women
Athletics - 80m Hurdles - Women

Henry William F. Hoskyns

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Herbert H. Hall

Wrestling - Freestyle - 68kg - Men

Hugh Vivian Foord

Athletics - 6 Mile - Men

Ian Hugh Boyd

Athletics - 1 Mile - Men

Ian Ward

Athletics - Pole Vault - Men

Iris Jane Mouzer

Athletics - Shot Putt - Women

J. Dyson

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women

J. Entwistle

Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

J. Geddes

Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men

J. Leeming

Boxing - 81kg - Men

J. Oldroyd

Swimming - 110 Yard Butterfly - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

J. Ralph

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men

J.A. Stephenson

Rowing - Eight - Men

J.F.C. Badcock

Rowing - Eight - Men

J.P. McK. Thomson

Rowing - Eight - Men

J.P. Vigurs

Rowing - Four - Men

J.V. Samuel

Swimming - 440 Yard Freestyle - Women

Jean Card

Athletics - High Jump - Women

Jean Whitehead

Athletics - Long Jump - Women

John Cooke

Boxing - 60kg - Men

John Derek Wrighton

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

John Edward Caiger

Boxing - 75kg - Men

John Edward Salisbury

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

John H. Bettles

Lawn Bowls - Fours - Men

John Kitching

Athletics - High Jump - Men

John Metcalf

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

John Richard Anthony Scott-Oldfield

Athletics - 220 Yard - Men

Joseph Jacobs

Boxing - 63.5kg - Men

Josephine Cook

Athletics - Shot Putt - Women

Judy B. Grinham

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

June Florence Paul

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

K. Barton

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men

K.J. Harrison

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

K.J. Shakell

Rowing - Coxless Four - Men

Keith Holland Parker

Athletics - Long Jump - Men

Keith R. Collin

Diving - 3m Springboard - Men

Kenneth Arthur McDonald

Weightlifting - 110kg Combined - Men

Kenneth Richmond

Wrestling - Freestyle - 100kg - Men

Kenneth Stanley David Wilmshurst

Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men

L. Binch

Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men

Lawrence Levine

Weightlifting - 75kg Combined - Men

M. Edwards

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

M.A. Marshall

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Women

M.A. Spracklen

Rowing - Double Scull - Men

M.E. Barnes

Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

M.E.E. Wieland

Diving - 10m Platform - Women

M.J. Gambrill

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

M.J.P. Howard

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men

M.J.W. Hall

Rowing - Coxless Pair - Men

M.L. Payne

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men

Margaret Jean Callender

Athletics - Javelin Throw - Women

Marian I. Needham

Athletics - Long Jump - Women

Marianne C. Dew

Athletics - 220 Yard - Women

Martin Hyman

Athletics - 6 Mile - Men

Martyn Taylor Lucking

Athletics - Shot Putt - Men

Mary Ann Tadd

Athletics - Javelin Throw - Women

Mary Denise Rand

Athletics - High Jump - Women
Athletics - Long Jump - Women

Mary Glen Haig

Fencing - Foil Individual - Women

Maya Giri

Athletics - Discus Throw - Women

Michael A. Ralph

Athletics - Triple Jump - Men

Michael Arthur Farrell

Athletics - 880 Yard - Men

Michael Arthur Rawson

Athletics - 880 Yard - Men

Michael J. Amberg

Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

Michael John Bullivant

Athletics - 3 Mile - Men

Michael John Ellis

Athletics - Hammer Throw - Men

Michael Thomas Blagrove

Athletics - 1 Mile - Men

Moyra Eileen Hiscox

Athletics - 220 Yard - Women

N.G. McKechnie

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Neville Tong

Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

Nicholas Morgan

Athletics - Shot Putt - Men

Norman King

Lawn Bowls - Fours - Men

Norman L. Sheil

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

P. Bennyworth

Boxing - 54kg - Men

P. Kendrew

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men

P. Squires

Diving - 3m Springboard - Men

P.R. Christie

Wrestling - Freestyle - 52kg - Men

Peter Alan Wilkinson

Athletics - Marathon - Men

Peter Burke Hildreth

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Peter Charles Allday

Athletics - Hammer Throw - Men

Peter David Tarsey

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

Peter Frank Radford

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Peter Robin Brunyee

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Peter Ronald Clark

Athletics - 3 Mile - Men

Peter Sydney Cullen

Athletics - Javelin Throw - Men

Phyllis A. Long

Diving - 10m Platform - Women
Diving - 3m Springboard - Women

R. Booty

Cycling - Road - Road Race - Men

R. Brownbill

Weightlifting - 56kg Combined - Men

R. Campion

Swimming - 220 Yard Butterfly - Men

R. Gore

Weightlifting - 90kg Combined - Men

R.C. Gabriel

Rowing - Four - Men

R.D. Carver

Rowing - Single Scull - Men

R.D.E. Pope

Rowing - Coxless Four - Men

R.G. Beamon

Boxing - 57kg - Men

R.J. Hemingway

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men

R.J. Workman

Rowing - Eight - Men

R.L. Penny

Rowing - Eight - Men

Ray Cann

Diving - 10m Platform - Men

Raymond Arthur Charles Davies

Athletics - Javelin Throw - Men

Raymond Myland

Wrestling - Freestyle - 82kg - Men

Raymond R.R.V. Paul

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Rene R.R.C. Paul

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men

Rex Porter

Athletics - Pole Vault - Men

Robert I. Birrell

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Robert Ian Brightwell

Athletics - 220 Yard - Men

S.A. Lewis

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women

S.C. Crosse

Rowing - Four - Men

S.C.H. Douglas-Mann

Rowing - Coxless Pair - Men

S.R. Clarke

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Sheila Hilary Hoskin

Athletics - Long Jump - Women

Stanley Edward Eldon

Athletics - 6 Mile - Men

Stuart Charles Pearson

Boxing - 71kg - Men

Susan Mary Platt

Athletics - Javelin Throw - Women

Suzanne Allday

Athletics - Discus Throw - Women
Athletics - Shot Putt - Women

Sylvia J. Needham

Athletics - Discus Throw - Women

T. Boyes

Swimming - 440 Yard Freestyle - Men

T. Simpson

Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

Thomas Bache

Boxing - 51kg - Men

Thomas Stanley Farrell

Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Victor Charles Matthews

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Violet Weston

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Women

W. Bradley

Cycling - Road - Road Race - Men

W. Holmes

Cycling - Road - Road Race - Men

Walter F. Phillips

Lawn Bowls - Fours - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.