Brisbane 1982: Gold medallists - We Are England
Brisbane 1982: Gold medallists
Malcolm Elliott

Brisbane 1982: Gold medallists



Adrian Moorhouse


Swimming - 100m Breaststroke - Men

Andrew Astbury

Swimming - 200m Freestyle - Men
Swimming - 400m Freestyle - Men

Barry Edward Dagger

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Beverly Lanita Callender

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Brian Aspen

Wrestling - Freestyle - 57kg - Men

Christina Tracy Cahill

Athletics - 1500m - Women

Christopher Pyatt

Boxing - 67kg - Men

Christopher Snode

Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men

David Robert Moorcroft

Athletics - 5000m - Men

Dean Willey

Weightlifting - 60kg Combined - Men

Debra Gore

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Dipak Tailor

Badminton - Team Event - Mixed

Duncan Bridge

Badminton - Team Event - Mixed

Francis Morgan Thompson

Athletics - Decathlon - Men

Gary Peter Cook

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Geoffrey Laws

Weightlifting - 56kg Combined - Men

George Darling

Shooting - 10m Air Pistol - Men

Gillian Clark

Badminton - Team Event - Mixed

Helen Troke

Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed

Jackie Willmott

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Jimmy Price

Boxing - 75kg - Men

John Patrick Cooke

Shooting - Centre Fire Pistol - Men

Joseph Waugh

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Judith Miriam Oakes

Athletics - Shot Putt - Women

June Croft

Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 200m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Karen Beckman

Badminton - Team Event - Mixed

Karen Chapman

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Team Event - Mixed

Kathryn Jane Cook

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Keith Leroy Connor

Athletics - Triple Jump - Men

Malcolm Cooper

Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men
Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men

Malcolm Elliott (above)

Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Mark Blenkarne

Archery - Individual - Men

Martin Dew

Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Team Event - Mixed

Michael Anthony McFarlane

Athletics - 200m - Men

Mike Sullivan

Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men

Newton Burrowes

Weightlifting - 82.5kg Combined - Men

Nick Yates

Badminton - Team Event - Mixed

Nicola Fibbens

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women

Peter Boden

Shooting - Clay Pigeon Trap - Men

Philip Andrew Brown

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Philip Hubble

Swimming - 200m Butterfly - Men

Robert Boyd Weir

Athletics - Hammer Throw - Men

Robert Downs

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Sally Podger

Badminton - Team Event - Mixed

Shirley Elaine Strong

Athletics - 100m Hurdles - Women

Sonia May Lannaman

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Stephen Baddeley

Badminton - Team Event - Mixed

Stephen Cram

Athletics - 1500m - Men

Stephen Pinsent

Weightlifting - 75kg Combined - Men

Steven Lawrence

Cycling - Road - Team Time Trial - Men

Steven Scutt

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Todd Anthony Bennett

Athletics - 4 x 400m Relay - Men

Wendy Patricia Hoyte

Athletics - 4 x 100m Relay - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.