Auckland 1990: Silver medallists - We Are England
Auckland 1990: Silver medallists
Adrian Moorhouse silver 1990

Auckland 1990: Silver medallists



Adrian Moorhouse (above)


Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Andrew Austin

Shooting - Skeet (Pair) - Men

Andrew Tucker

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open

Ann Margaret Williams

Athletics - 800m - Women

Anthony Alexander Jarrett

Athletics - 110m Hurdles - Men

Austyn Shortman

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Christina Tracy Cahill

Athletics - 1500m - Women

Christopher Hector

Shooting - 10m Air Rifle - Men
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men

Dalton Grant

Athletics - High Jump - Men

David Cox

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

David Smith

Athletics - Hammer Throw - Men

Gary Binfield

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Gillian Clark

Badminton - Doubles - Women

Gillian Gowers

Badminton - Doubles - Women

Gillian Hunter

Athletics - 10000m - Women

Ian Roger Tullett

Athletics - Pole Vault - Men

James May

Gymnastics - Artistic - Rings - Men
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

James Parrack

Swimming - 100m Breaststroke - Men

Jennifer Elaine Stoute

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Joanna Coull

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Joanne Deakins

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

John Maddison

Shooting - Running Target - Men

John Paul Lyndon Regis

Athletics - 200m - Men

Jonathan David Edwards

Athletics - Triple Jump - Men

Judith Miriam Oakes

Athletics - Shot Putt - Women

Judy Lancaster

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

June Croft

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Karen Pickering

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Keith Boxell

Weightlifting - 90kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 90kg Combined - Men
Weightlifting - 90kg Snatch - Men

Kenneth Harman

Shooting - Skeet (Pair) - Men

Kerry Shacklock

Synchronised Swimming - Duet - Women
Synchronised Swimming - Solo - Women

Kevin Gill

Shooting - Clay Pigeon Trap - Men

Kim Geraldine Jacobs

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Lana Stephanie Douglas

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Linda Keough

Athletics - 400m - Women

Lisa Brambani

Cycling - Road - Road Race - Women

Madeleine Scarborough

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Malcolm Cooper

Shooting - 50m Rifle 3 Position - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Mark Foster

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men

Michael Christopher Hill

Athletics - Javelin Throw - Men

Michael Fibbens

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men

Miles Johnson

Badminton - Doubles - Mixed

Neil Metcalf

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men

Neil Thomas

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men

Paula Thomas

Athletics - 4 x 100m Relay - Women

Peter May

Weightlifting - 100kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 100kg Combined - Men
Weightlifting - 100kg Snatch - Men

Robert Smith

Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men

Sally Jane Janet Gunnell

Athletics - 100m Hurdles - Women

Sara Sankey

Badminton - Doubles - Mixed

Sarah Northey

Synchronised Swimming - Duet - Women

Sharron Davies

Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women

Steven Dronsfield

Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men

Susannah Brownsdon

Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women

Terence Bartlett

Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.