Auckland 1990: Gold medallists - We Are England
Auckland 1990: Gold medallists
Gunnell Akabusi 1990

Auckland 1990: Gold medallists



Adrian Moorhouse


Swimming - 100m Breaststroke - Men

Andrew Saxton

Weightlifting - 100kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 100kg Combined - Men
Weightlifting - 100kg Snatch - Men

Andrew Tucker

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Andy Goode

Badminton - Team Event - Mixed

Angela Mary Piggford

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Anthony Alexander Jarrett

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Carl Finney

Judo - 60kg - Men

Clarence Callender

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Darren Hall

Badminton - Team Event - Mixed

David Southby

Judo - 78kg - Men

Densign White

Judo - 86kg - Men

Diane Dolores Modahl

Athletics - 800m - Women

Dianne Bell

Judo - 61kg - Women

Duncan Dawkins

Weightlifting - 90kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 90kg Combined - Men
Weightlifting - 90kg Snatch - Men

Eamonn Thomas Martin

Athletics - 10000m - Men

Elvis Gordon

Judo - + 95kg - Men
Judo - Open - Men

Fiona Smith

Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed

Gillian Clark

Badminton - Team Event - Mixed

Gillian Gowers

Badminton - Team Event - Mixed

Helen Troke

Badminton - Team Event - Mixed

James May

Gymnastics - Artistic - Vault - Men

Jane Morris

Judo - 72kg - Women

Jennifer Elaine Stoute

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

John Irwin

Boxing - 57kg - Men

John Paul Lyndon Regis

Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Karen Briggs

Judo - 48kg - Women

Kenneth Harman

Shooting - Skeet - Men

Kriss Kezie Uche Chukwu Duru Akabusi

Athletics - 400m Hurdles - Men (above right)

Linda Keough

Athletics - 4 x 400m Relay - Women

Linford Christie

Athletics - 100m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Marcus Adam

Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men

Mark Thomas

Weightlifting - 110kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 110kg Combined - Men
Weightlifting - 110kg Snatch - Men

Miles Johnson

Badminton - Team Event - Mixed

Myrtle Sharon Mary Augee

Athletics - Shot Putt - Women

Neil Thomas

Gymnastics - Artistic - Floor - Men

Peter Elliot

Athletics - 1500m - Men

Raymond Stevens

Judo - 95kg - Men

Richard Woodhall

Boxing - 71kg - Men

Roy Stone

Judo - 71kg - Men

Sally Jane Janet Gunnell (above left)

Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m Hurdles - Women

Sara Sankey

Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Mixed

Sharon Lee

Judo - + 72kg - Women
Judo - Open - Women

Sharon Mills

Judo - 66kg - Women

Sharon Rendle

Judo - 52kg - Women

Simon Alexander Williams

Athletics - Shot Putt - Men

Simon Belither

Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Stephen Baddeley

Badminton - Team Event - Mixed

Stephen Butler

Badminton - Team Event - Mixed

Stephen James Backley

Athletics - Javelin Throw - Men

Theresa Ione Sanderson

Athletics - Javelin Throw - Women


Information provided by the Commonwealth Games Federation.