Auckland 1950: Team - We Are England
Auckland 1950: Team
1950 Opening Ceremony

Auckland 1950: Team



A. Parsons


Wrestling - Freestyle - 62kg - Men

A. Rowe

Rowing - Single Scull - Men

A.D. Newman

Cycling - Road - Road Race - Men

A.G. Pilbrow

Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men
Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

A.S. Butcher

Rowing - Eight - Men

Anthony Francis Hignell

Athletics - Javelin Throw - Men

Anthony Hugh Chivers

Athletics - 3 Mile - Men
Athletics - 6 Mile - Men

Bertha Crowther

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - High Jump - Women
Athletics - Javelin Throw - Women
Athletics - Long Jump - Women

Brian Shenton

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

C. Cartwright

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men

C.L. de Beaumont

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men

Charles Thomas White

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 880 Yard - Men

Colleen Malone

Athletics - 220 Yard - Women

D. Ickringill

Wrestling - Freestyle - 68kg - Men

D.E. Scott

Boxing - 81kg - Men

Derek Charles Pugh

Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

Donald Bland

Swimming - 1650 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Donald Osborne Finlay

Athletics - 120 Yard Hurdles - Men

Doris Batten

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

Dorothy B.J. Tyler

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - High Jump - Women
Athletics - Javelin Throw - Women
Athletics - Long Jump - Women

Dorothy Grace Manley

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women
Athletics - High Jump - Women

E. Bowey

Wrestling - Freestyle - 82kg - Men

E. Church

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Women

E.J. Peppiatt

Weightlifting - 75kg Combined - Men

E.R. Holroyd

Cycling - Road - Road Race - Men

Edna Child

Diving - 10m Platform - Women
Diving - 3m Springboard - Women

G. Wood

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

H.M. Yate

Swimming - 110 Yard Backstroke - Women
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

H.W. Rushmere

Rowing - Eight - Men

Harold Ernest Arundel Moody

Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

Harold John Parlett

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 880 Yard - Men

Harold Whittle

Athletics - 440 Yard - Men
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men

J. Brown

Rowing - Double Scull - Men

J.G. Dearlove

Rowing - Eight - Men

J.I. Hale

Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Jean Catherine Desforges

Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - Long Jump - Women

Jim Halliday

Weightlifting - 67.5kg Combined - Men

John Archer

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

John Thomas Holden

Athletics - 6 Mile - Men
Athletics - Marathon - Men

Julian Creus

Weightlifting - 60kg Combined - Men

K.W. Tinegate

Rowing - Double Scull - Men

Kenneth Richmond

Wrestling - Freestyle - 100kg - Men

L. Preece

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Leonard Eyre

Athletics - 1 Mile - Men
Athletics - 3 Mile - Men

Leslie Charles Lewis

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men

M. Lapage

Rowing - Eight - Men

M.E. Megginis

Weightlifting - 56kg Combined - Men

M.O. Wellington

Swimming - 110 Yard Freestyle - Women
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle Relay - Women

Margaret Walker

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

Mary Glen Haig

Fencing - Foil Individual - Women

Nicholas David Stacey

Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men

Norman Percy Drake

Athletics - Hammer Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men

P. Bradley

Rowing - Eight - Men

P. Brander

Boxing - 57kg - Men

P.A. De Giles

Rowing - Eight - Men

P.C. Kirkpatrick

Rowing - Eight - Men

P.H. Kendall

Swimming - 110 Yard Backstroke - Men
Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Peter Wells

Athletics - High Jump - Men

R. Burnell

Rowing - Eight - Men

R. Latham

Boxing - 60kg - Men

R. Romain

Swimming - 220 Yard Breaststroke - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men

R.A. Geldard

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

R.J. Anderson

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men
Fencing - Sabre Individual - Men
Fencing - Sabre Team - Men

R.M. Legg

Swimming - 110 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 880 Yard Freestyle Relay - Men

Rene R.R.C. Paul

Fencing - Epee Individual - Men
Fencing - Epee Team - Men
Fencing - Foil Individual - Men
Fencing - Foil Team - Men
Fencing - Sabre Individual - Men

Ronald Cecil John Pavitt

Athletics - High Jump - Men

Sylvia Cheeseman

Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women

T.C. Godwin

Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men

T.S. Ratcliffe

Boxing - 67kg - Men

Terence Langley Higgins

Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men

Timothy Donald Anderson

Athletics - Pole Vault - Men

W.A. Wingham

Rowing - Eight - Men


Information provided by the Commonwealth Games Federation.