Team England 2014: Athletics - We Are England
Team England 2014: Athletics
Day four

Team England 2014: Athletics

Team England will be represented by the following athletes:

Event Name From Trains
100m - Men Harry Aikines-Aryeetey Loughborough Loughborough
100m - Men Adam Gemili Dartford Loughborough/ Lee Valley
100m - Men Richard Kilty Stockton on Tees Loughborough
100m - T37 Men Daniel Hooker London London 
100m - Women Ashleigh Nelson London Lee Valley
100m - Women Asha Phillip London Lee Valley
100m - Women Bianca Williams London Lee Valley
100m - T11/12 Women  Selina Litt Leicestershire Birmingham/ Loughborough
100m - T11/T12 Women (Guide) Ryan Henry-Asquith Birmingham Birmingham
200m - Men Chris Clarke London Loughborough
200m - Men James Ellington Loughborough Loughborough
200m - Men Danny Talbot Bath Bath
200m - Women Anyika Onoura Loughborough Loughborough
200m - Women Bianca Williams London Lee Valley
200m - Women Jodie Williams Ware Lee Valley
400m - Men Michael Bingham USA Loughborough
400m - Men Nigel Levine Uxbridge Brunel University
400m - Men Martyn Rooney Loughborough Loughborough
400m - Women Margaret Adeoye London Brunel University
400m - Women Shana Cox North Carolina St Augustine & Loughborough
400m - Women Kelly Massey Manchester Manchester
800m - Men Mukhtar Mohammed Loughborough Loughborough
800m - Men Andrew Osagie London St Mary's
800m - Men Michael Rimmer Manchester Loughborough
800m - Women Jessica Judd Canvey Island Chelmsford
800m – Women Jennifer Meadows Wigan Manchester
800m - Women Marilyn Okoro USA/ London USA
1500m - Men Lee Emanuel USA/ Sussex USA
1500m - Men Charlie Grice London London
1500m - Men Richard Peters Bristol Bristol/ USA
1500m - Men T54 Will Smith Norwich Norwich
1500m - Men T54 David Weir Wallington Lee Valley
1500m - Women Hannah England Birmingham Birmingham
1500m - Women Jemma Simpson Oregon Oregon
1500m - Women Laura Weightman Leeds Leeds
1500 -Women T53/54 Jade Jones Middlesbrough Middlesbrough
1500 -Women T53/54 Lauren Rowles Worcestershire Coventry
1500 -Women T53/54 Rochelle (Shelly) Woods Lancs Kirkby/London
5000m - Men Mohamed Farah Portland, USA Portland, USA
5000m - Men Thomas Farell Carlisle/ Oklahoma, USA Oklahoma, USA
5000m - Men Andy Vernon Teddington St Mary's
5000m - Women Helen Clitheroe Preston Preston
5000m - Women Emelia Gorecka Bookham Aldershot
5000m - Women Jo  Pavey Devon Exeter
10,000m - Men Mohamed Farah Portland, USA Beaverton, USA
10,000m - Men Jonny Mellor Cheshire Liverpool 
10,000m - Men Chris Thompson Surrey St Mary’s
10,000m - Women Julia Bleasdale Teddington St Mary's
10,000m - Women Jo Pavey Devon Exeter
10,000m - Women Sonia Samuels Loughborough Loughborough
Marathon - Men Ben  Moreau Sydney/ London Sydney
Marathon - Men Nicholas Torry London London 
Marathon - Men Steven Way Poole  Poole
Marathon - Women Louise  Damen Winchester  Winchester
Marathon - Women Alyson Dixon Sunderland Sunderland
Marathon - Women Amy  Whitehead Nottingham  Nottingham
110mh - men Lawrence Clarke Bath Bath
110mh - men William Sharman Nottingham Loughborough
110mh - men Andrew Turner Surrey Lee Valley
100mh - women Tiffany Porter USA Loughborough
100mh - women Serita  Solomon Orpington Catford & Crystal Palace
400mh- Men Niall Flannery Loughborough Loughborough
400mh- Men Sebastian Rodger Bath Bath
400mh- Men Richard Yates Sale Manchester
400mh - Women Meghan Beesley Loughborough Loughborough
400mh - Women Hayley McLean Essex Essex
400mh - Women Ese Okoro USA USA
3,000m SC - Men Luke Gunn Birmingham Birmingham
3,000m SC - Men James Wilkinson Loughborough Loughborough
3,000m SC -Women Rachel Bamford Leeds Leeds
3,000m SC -Women Pippa Woolven Birmingham Birmingham
4 x 100m Men Dwain Chambers London Loughborough
4 x 100m Men Andy Robertson Cheshire Bath
4 x 100m Men Mark Lewis Francis Birmingham Birmingham
4 x 100m Women Louise Bloor Rotherham Sheffield
4 x 100m Women Hayley Jones Wigan Wigan
4 x 100m Women Sophie Papps Bath Bath
4 x 400m Men Daniel Awde Woodford Green London
4 x 400m Men Matthew Hudson-Smith Birmingham Birmingham
4 x 400m Men Conrad Williams London Brunel University
4 x 400m Women Emily Diamond Bristol Loughborough
4 x 400m Women Christine Ohuruogu London Lee Valley
4 x 400m Women Victoria Ohuruogu London Lee Valley
High Jump - Men Chris Baker Loughborough Loughborough
High Jump – Men Martyn Bernard London London
High Jump - Men Tom Parsons Birmingham Birmingham
High Jump - Women Bethan Partridge Birmingham Birmingham
High Jump - Women Isobel Pooley Loughborough Loughborough
Pole Vault - Men Luke Cutts Rotherham Sheffield
Pole Vault - Men Max Eaves Preston Loughborough
Pole Vault - Men Steve Lewis USA USA
Pole Vault - Women Katie Byres Loughborough Loughborough
Pole Vault - Women Sally Scott Loughborough Loughborough
Long Jump - Men JJ Jegede London Lee Valley
Long Jump - Men Greg Rutherford Milton Keynes Lee Valley
Long Jump - Men Chris Tomlinson Middlesbrough Middlesbrough
Long Jump - Women Shara Proctor Loughborough Loughborough
Long Jump - Women Jazmin Sawyers Bristol Bristol/ Bath
Long Jump - Women Lorraine Ugen London Texas, USA
Long Jump - Women F37/F38 Fiona Clarke Birmingham Birmingham
Long Jump - Women F37/F38 Bethany Woodward Loughborough Loughborough
Triple Jump - Men Nathan Douglas Birmingham Birmingham
Triple Jump - Men Nathan Fox London London
Triple Jump - Men Phillips Idowu Australia Australia
Triple Jump - Women Yamile Aldama Sudbury London
Triple Jump – Women Chioma Matthews London London
Triple Jump – Women Laura Samuel Leicester Leicester
Shot - Men Scott Rider Kent Kent
Shot - Women Eden Francis Leicester Leicester
Shot - Women Sophie McKinna Stamford Grantham
Shot - Women Rachel Wallader Grantham Grantham
Discus - Men Carl Myerscough California, USA California, USA
Discus - Men Tom Norman London London
Discus – F42/44 Men Daniel Greaves Loughborough Loughborough
Discus - Women Eden Francis Leicester Leicester
Discus - Women Jade Lally Horsham Horsham
Hammer - Men Nick Miller London USA
Hammer - Men Alexander Smith Hull Hull
Hammer - Men Amir Williamson Essex London
Hammer - Women Shaunagh Brown Gillingham Loughborough
Hammer - Women Sophie Hitchon Loughborough Loughborough
Hammer - Women Sarah Holt Loughborough Loughborough
Javelin - Men Joe Dunderdale Sheffield Sheffield
Javelin - Men Benji Pearson Wolverhampton Loughborough
Javelin  - Women Isabelle Jeffs Taunton Devon
Javelin - Women Freya Jones USA/Eastleigh USA
Javelin - Women Goldie Sayers London Lee Valley
Decathlon Martin Brockman London London
Decathlon Ashley Bryant London Brunel University
Decathlon John Lane Sheffield Sheffield
Heptathlon Grace Clements Dartford Dartford
Heptathlon Katarina Johnson - Thompson Liverpool Liverpool
Heptathlon Jessica Taylor N Yorks Sheffield